Kroplówka, czyli dożylna infuzja płynów jest metodą powszechnie stosowaną w medycynie. Głównym celem podawania kroplówek jest uzupełnienie niedoboru płynów w organizmie. Do odwodniania prowadzić może wiele schorzeń ale także sytuacji nie związanych z chorobą. Przykładem może być intensywne uprawianie sportu lub ciężka praca, szczególnie w wysokiej temperaturze. W normalnych warunkach zdrowy człowiek jest w stanie uzupełnić niedobory płynów doustnie. Zdarzają się jednak sytuacje, kiedy jest to bardzo trudne albo wręcz niemożliwe – wówczas stosowane są kroplówki. Odwodnienie może pojawić się na skutek nadmiernej utraty płynów lub niedostatecznego ich przyjmowania, często pojawia się u osób w wieku podeszłym, które przestają odczuwać pragnienie. Skutki odwodnienia mogą być niebezpieczne dla zdrowia a nawet życia.
Kroplówki podczas wizyty domowej stosujemy w sytuacji, kiedy są do tego wskazania medyczne – decyzję podejmuje lekarz. Przykłady sytuacji w których kroplówka może okazać się potrzebna:
- Biegunki i wymioty
- Niedostateczne przyjmowanie płynów, szczególnie przez osoby w podeszłym wieku
- Gorączka przebiegająca z niemożnością przyjmowania płynów doustnie
- Wyniszczenie w przebiegu różnych chorób
Odwodnienie ma szereg objawów, które wskazują także na jego ciężkość.
Kroplówka podczas wizyty domowej stanowić może też bardzo skuteczną drogę podawania leków, mikroelementów i witamin stosowanych w różnych schorzeniach i niedoborach. Wizyty domowe mogą być bardzo przydatne i wygodne przy konieczności częstego przyjmowania kroplówek. W każdym przypadku decyzję o dożylnym podaniu płynów podejmuje lekarz. Kroplówki podajemy również w przypadku wizyt domowych u osób starszych.
Kroplówka podawana jest przy zachowaniu wszelkich zasad aseptyki, wyłącznie przez uprawniony do tego personel medyczny.