Internista

Lekarz internista Warszawa

Interna to najstarsza dziedzina medycyny zajmująca się diagnostykąleczeniemprofilaktyką, a także kontrolą stanu pacjentów cierpiących na choroby narządów wewnętrznych. Specjalizacja ta wymaga holistycznego podejścia do człowieka. Internista jest lekarzem, do którego trafia się nie tylko z przeziębieniem czy grypą, lecz także różnorodnymi niepokojącymi objawami mogącymi wskazywać na problemy np. z nerkami, wątrobą albo sercem.

Czy Internista to lekarz rodzinny?

Internista bardzo często jest mylony z lekarzem rodzinnym. Tymczasem między tymi specjalistami nie da się postawić znaku równości. Lekarz rodzinny diagnozuje, bada i leczy choroby z zakresu ginekologiipediatriiinterny oraz małej chirurgii – może objąć opieką zdrowotną dosłownie całą rodzinę.

Często pojawia się także pojęcie „lekarz ogólny” – tak mówi się np. o lekarzu bez specjalizacji. Z internistą wiąże się również określenie „lekarz pierwszego kontaktu”. To nie odrębna specjalizacja, jak wielu myśli, tylko funkcja. Lekarzem pierwszego kontaktu, czyli pracującym w POZ (Podstawowej Opiece Zdrowotnej) może być zarówno internista, jak i lekarz ogólny, czy ten bez specjalizacji.

Ze względu na to, jak bardzo rozbudowana jest specjalizacja zwana potocznie internąinternista może diagnozować i leczyć choroby:

  • układu oddechowego, w tym wszelakie zakażenia górnych i dolnych dróg oddechowych,
  • astmę oskrzelową, przewlekłą obturacyjną chorobę płuc czy gruźlicę;
  • układu pokarmowego, w tym problemy z jelitamiwrzody żołądka, choroby dwunastnicy albo przełyku;
  • układu krążenia i serca, w tym nadciśnienie i niedociśnienie, miażdżycę, zaburzenia rytmu serca;
  • układu moczowego, w tym zapalenie pęcherza moczowego oraz kamicę nerkową;
  • układu dokrewnego, w tym niedoczynność i nadczynność tarczycy i przytarczyc, chorobę Hashimoto;
  • układu kostno-stawowego, w tym osteoporozęreumatoidalne zapalenie stawów oraz zmiany zwyrodnieniowe
  • metaboliczne, np. cukrzycę.

Wizyta u internisty zaczyna się od dokładnego wywiadu lekarskiego. Na podstawie opisywanych przez pacjenta objawów przeprowadzane jest badanie. Inaczej będzie ono wyglądało w przypadku podejrzenia zapalenia górnych dróg oddechowych, a inaczej np. niedoczynności tarczycyLekarz może skorzystać z niezbędnych przyrządów i przeprowadzić badanie fizykalne, w tym per rectum.

W razie wątpliwości internista skieruje pacjenta na dodatkowe badania. Najczęściej są to: badania krwi (np. OBmorfologia, elektrolity, cukier, mocznik kreatynina, TSHcholesterolASPATALAT czy żelazozdjęcia RTGkolonoskopięgastroskopięUSG (np. jamy brzusznej) oraz EKG spoczynkowe. Jeżeli wyniki będą niepokojące albo konieczne okaże się przeprowadzenie jeszcze bardziej skomplikowanych badań, internista wypisze skierowanie do odpowiedniej poradni.

Lekarz tej specjalizacji może również skierować osobę chorą na rehabilitację, leczenie sanatoryjne albo uzdrowiskowe, do szpitala albo bezpośrednio do innego specjalisty.

W trakcie wizyty internista nie tylko zleca badania, lecz także – jeżeli to konieczne – wystawia recepty. Lekarz tej specjalizacji ma prawo przepisać zarówno preparaty na choroby krótkotrwałe typu zapalenie gardła lub krtani, jak i leki przyjmowane na stałe, w tym np. tabletki na tarczycępsychotropowe, czy na serce. Jest tylko jedno zastrzeżenie – przy chorobach przewlekłych powinien otrzymać pisemną informację od specjalisty potwierdzającą sposób prowadzonego dotychczas leczenia. Najlepiej jednak, jeśli kończą się lekarstwa, udać się wprost do ginekologapsychiatry albo endokrynologa.

Wiele ośrodków zdrowia oferuje zarówno stacjonarne, jak i domowe wizyty internisty. Na tę drugą formę spotkania z lekarzem warto się zdecydować wtedy, gdy stan zdrowia pacjenta jest nie najlepszy, objawy się nasilają, z różnych względów dojazd do gabinetu byłby niemożliwy albo wiadomo, że przychodnia jest zamknięta. Interniści na wizyty domowe dojeżdżają 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu, także w święta i inne dni wolne od pracy.

Przebieg wizyt domowych jest bardzo zbliżony do wizyt w gabinecie lekarskim. Tu również podstawą będzie dokładne badanie oraz przeprowadzony wywiadLekarz w trakcie może wypisać e-zwolnienie – L4recepty na wszystkie potrzebne leki, a także skierowania na badania specjalistyczne. Najczęściej, jeżeli chodzi o choroby górnych i dolnych dróg oddechowych, zalecić również po kilku dniach kontrolę.

Na wizytę domową nie trzeba długo czekać, dlatego jest to dobre wyjście w przypadku wystąpienia niepokojących objawów albo nasilania się tych, które już wcześniej się pojawiły. Wizyty domowe u osób starszych pozwalają wykonać niezbędne badania kontrolne bez konieczności udania się do gabinetu. Należy jednak pamiętać, że w każdej sytuacji bezpośredniego zagrożenia życia niezbędne jest natychmiastowe wezwanie pogotowia ratunkowego.

Informacje kontaktowe

Jeśli mają Państwo pytania lub chcą ustalić termin wizyty, prosimy o kontakt z naszym dyspozytorem w godzinach 8.00 – 19.00

pod następującymi numerami telefonów:
+48 501-100-128 lub +48 22 662 69 22